Αυτή είναι η καλύτερη μουσική για να ακούς όταν τρέχεις
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1W3zjM0L7AzaWIBF6qax8ZPG8zCUGk7LLRMc694JLGeUJQqsSKPUMuzYCEMfeuJZgmfvO4pl0FuZDhW91Rfo6B0hMaNMUaYuArexMuReaW6ywf57FTPu2q_CYF_aH0sKoWLB5UlDmQdrXl1RPC_ANBbeR9ULiYaLr9pBSMKGvNXyX7GMC1HiYdz9K/s16000/8CMMj6Q-735x459.jpg)
Στο μικροσκόπιο μιας Αυστραλιανής έρευνας μπήκαν διάφορα μουσικά είδη προκειμένου να διαπιστωθεί ποιο είναι το καλύτερο για να ακούει κάποιος στο τρέξιμο.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ανάλυσης, η Pop και κυρίως η Heavy Metal είναι οι καλύτερες μουσικές γι' αυτήν την περίσταση.
Στον αντίποδα βρίσκονται η Reggae και (κάτι που μάλλον ήταν αναμενόμενο) η Opera αφού κρίνονται ακατάλληλες διότι σε αποσπούν από την άσκηση.
«Πρόκειται για προσωπική επιλογή, όμως έχει να κάνει με τα συναισθήματα και με το ποια συναισθήματα διεγείρει η κάθε μουσική. Για παράδειγμα, η κλασική μουσική σε ηρεμεί και η έρευνα δείχνει ακριβώς αυτό.
Επίσης, ρόλο παίζει και ο ρυθμός της μουσικής. Αν ακούμε κάτι που έχει ένα αργό beat, τότε και εμείς τρέχουμε πιο αργά. Η Pop μουσική τείνει να είναι πιο γρήγορη, όπως και η Heavy Metal» τόνισε η γυμνάστρια Leanne Hall.