Στις φλόγες ο «Κωνσταντής» και ένα ακόμα σκάφος στην παραλία της Γεωργικής Σχολής κάτω από τη Θέρμη (φωτ.)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2a9HyuwcBXw1zEEY6deKCm5-Jt8VNLCmmdsNyyW0Nm12YudPzS6qQMDMInYfhO0UGeIf3f38XGqJS9t1LitHpWpAspcK1Z1dNR3_9iVc8vQ_DCctj64tnf_ozq1hYHQzAmQtP_Y8IWPYcjCkZgHvWlwXpcpcUukskPtRajK_OAOCKm7ydZ3aFQ57F/s16000/thermi-ploio-fotia.jpg)
Ολονύχτια μάχη έδωσαν πυροσβεστικές δυνάμεις προκειμένου να θέσουν υπό έλεγχο την πυρκαγιά που εκδηλώθηκε λίγο μετά τις 02:00 τα ξημερώματα της Τρίτης (25/10) σε δύο σκάφη 20 μέτρων στην παραλία της Πυλαίας κάτω από τη Θέρμη.
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, η φωτιά ξεκίνησε σε επιβατηγό σκάφος και επεκτάθηκε σε παρακείμενο
Επί τόπου έσπευσαν 15 πυροσβέστες με πέντε οχήματα που παραμένουν στο σημείο για προληπτικούς λόγους.
Μεταξύ των σκαφών που κάηκαν ήταν ο «Κωσταντής», το καραβάκι που εκτελούσε τα δρομολόγια από και προς το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, τον Λευκό Πύργο, την Περαία και τους Νέους Επιβάτες.
Ο Κωσταντής, ήταν το μεγαλύτερο καράβι της γραμμής χωρητικότητας 187 θέσεων.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgRAnnlhPQpkGAoaruULtH638R_PFaTD7YTwdL2XoybDaiuOwraSLB6IZFDeZmzcB2agLbRgyByvX5G7hoQYm3GUqdrzIB-4HDou4zYYQxge4BXwO9SfYp7m3RyR2IvmMw2fmB8GRCeYiOMto3O1E37n7td7elmNWPh63flDWmaEsGEl08LhTq838dn/s16000/thermi-ploio-fotia6.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZ6jx-skcVOdRktovGVFDX_lOlvyfVGyFf51AYJDMtccSzol-V3hJTDVBUO1cwYWNTLJ4FG31q9QSC1X5EaoHWZ7LcvqwkjLIFV1XGbTSHVQepkATH2ynpfwfui5LTayO1N_LhtVvgeNzbgTOmSfyisMaihOJ9ohk2D1dAEqe4nx71WCPAd8yJYhMT/s16000/thermi-ploio-fotia5.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYnlZBrCM6_5CQ91MT5Ya4df7vT_WR8e_kxfqimtFnM55RmH49DrCmfgH4i48nJq4n-wEhUrLU3ZQYDMXD_8KCSd7nAK-JD6VoThJIzXFJuJJ8gNysSI7MkeKGGNgnhhm_Sr2CKkoMhZmpHKfIzkR6GchKZvBj1_ClvJFCEWgm9X45q3SzrEXYhZlt/s16000/thermi-ploio-fotia4.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhGMTsWK_xlXu3cNeFcekHuZ3Iv9eWBi1G2sSA7H7jC6Z_9mEGF4wOTDpCFPdPPLEG9JTXO8G3h0iU42ictA2Aw4yM74_XoWhHSzUEELVhEmjVCm1YFXeZuPcBt9GTS9krTmBUgLP_ciPLkjfACYdmH6oRxXi-ZDd3fGfzegNmFdwyNm3GqyMLtftQ_/s16000/thermi-ploio-fotia3.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHKI6MvInYqXfm5NqsoSfWvLkmjdyDpoTKpcTp_E1XCPJVdok5vnMWhVwIiA2O2puHoSiJoVqMwFv4lpokOy6iYUL9FpuUuUcI90Gy2Nvgum0vbRogKaCiWOjzncn_f1rTprYbv1d9ql5pZFZbDYcJ7c8OtplNKgm3RYRJmy7UecpxGfIae4UkDW9c/s16000/thermi-ploio-fotia2%5B1%5D.jpg)
makthes.gr
![](https://1.bp.blogspot.com/-m6KvD0_5kUg/X-Tj22xXvZI/AAAAAAABHpw/Uaz0JAAgKR0nQuI7e7VrDW56obCYBaPTwCLcBGAsYHQ/s320/MA8HTEIA_GIF%255B1%255D.gif)