Ιστορική απόφαση για επανάληψη αγώνα στο Βέλγιο λόγω λάθους στο VAR (βίντεο) - THERMISnews.gr

Τελευταία Νέα:

Ιστορική απόφαση για επανάληψη αγώνα στο Βέλγιο λόγω λάθους στο VAR (βίντεο)

Μια ιστορική απόφαση για το ποδόσφαιρο πάρθηκε από δικαστήριο του Βελγίου. Ειδικότερα, ο αγώνας Άντερλεχτ-Γκενκ, που είχε διεξαχθεί στις 23 Δεκεμβρίου και είχε ως νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 2-1, θα επαναληφθεί από την αρχή.

Ο λόγος; Ένα σφάλμα του VAR, αλλά και η έφεση που κατέθεσαν οι φιλοξενούμενη. Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης η Γκενκ κέρδισε πέναλτι, το έχασε, με τον Σορ να ακολουθεί τη φάση και να σκοράρει.

Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο VAR θεώρησε πως ο σκόρερ μπήκε νωρίτερα στην περιοχή. Υπήρχε όμως διάψευση από το replay, το οποίο έδειχνε ξεκάθαρα πως το ίδιο ακριβώς συνέβη και με αμυντικούς της Άντερλεχτ, επομένως η εκτέλεση έπρεπε να επαναληφθεί.

Η Γκενκ κινήθηκε δικαστικά και δικαιώθηκε, γεγονός που μπορεί να ανοίξει το δρόμο και για άλλες ομάδες. «Είμαστε απογοητευμένοι από αυτή την απόφαση και θα προβούμε σε προσφυγή. Η απόφαση που πάρθηκε είναι και ενάντια στο συμφέρον του βελγικού ποδοσφαίρου» τόνισε η Άντερλεχτ.